obr: Mlieko ako regeneračný nápoj

Krátko po záťaži je potrebné doplniť organizmu chýbajúce energetické zdroje, tekutiny a stavebné látky na rýchlu obnovu energetických zásob a opravu zaťažených svalov. Samozrejme najvhodnejším spôsobom je kvalitná a výživná strava keď sa vrátite domov a doplnenie tekutín po záťaži.

Vedeli ste, že existuje tzv. primárne okno príležitosti?

Je to okno približne 2 hodín bezprostredne po záťaži, počas ktorého je telo ako špongia, čo sa týka vstrebávania výživy a obnovovania svalových energetických zásob. To ako využijete tento čas ovplyvní dĺžku vašej regenerácia a schopnosť opakovaného tréningu. Na úplne obnovenie energie je potrebných 2 až 7 dní, podľa toho ako aktívne využijete spomenuté okno príležitosti (a ako aktívne regenrujete - spánok, wellness,...)

Dôležitou informáciou je aj to, že pokiaľ zanedbáte svoju regeneráciu po záťaži, vystavujete sa tak zvýšenému riziku zranenia počas najbližšieho týždňa.

Takže po záťaži telo potrebuje hlavne tekutiny (hypertonický nápoj), rýchle/jednoduché cukry (ovocie) a bielkoviny na obnovu a rast poškodených svalov. Pokiaľ v priebehu 15 minút dokážete čo najefektívnejšie telu doplniť tieto látky, odmení sa vám v podobe rýchlej regenerácie, čím vám umožní absolvovať ďalšiu opakovanú záťaž v krátkom čase a tým zvýšenie výkonnosti - a to práve chceme.

Pre tieto účely je ideálnym regeneračným nápojov plnotučné mlieko (môže byť aj kyslé). To obsahuje dostatok tekutín, bielkovín a keď si do neho dáte kakao alebo inú sladkú príchuť s dostatočným obsahom sacharidou, dodá vám rýchlo aj dostatok minutej energie.

Proteínový nápoj alebo ochutené mlieko môže byť preto po tréningu dobrý nápad.

Zabránite tak vlastnému organizmu, aby ihneď po záťaži, keď potrebuje rýchlu obnovu energie, začalo takpovediac "požierať" sám seba (aj keď pre odbúravanie tukov to nemusí byť na škodu).